Pl Eng Deutsch

O jedwabiu

Jedwabne apaszki Obraz na jedwabiu Obraz na jedwabiu Obraz na jedwabiu

Jedwab uważany jest za najbardziej kobiecą tkaninę. Jest gładki, miękki, lekki, cienki i przyjemny w dotyku. Charakteryzuje się połyskiem. Pozyskiwany jest z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego.

Jedwab był wytwarzany już w starożytnych Chinach,
ok. 3600 r. p.n.e.
Najbardziej znana legenda przypisuje wynalazek produkcji jedwabiu cesarzowej Xi Lingshi, jednaj z żon cesarza Huang-Di żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e.
Na prośbę swego męża Xi Lingshi sprawdzała co niszczy drzewa morwowe w cesarskich ogrodach . Zauważyła,
że są to białe larwy, które przędą błyszczące kokony.
Gdy przypadkowo jeden kokon wpadł do wrzątku, okazało się, że można z niego wyciągnąć delikatną nić. Cesarzowa utkała z nici szatę dla swego męża, a produkcja jedwabiu stała się dochodowym i eksportowym zajęciem Chińczyków.
Przez 2 tysiące lat proces wytwarzania jedwabiu stanowił tajemnicę, której zdradzenie groziło śmiercią. Chińczycy eksportowali jedwab tzw. jedwabnym szlakiem. Liczył on ok. 12 tys. km i łączył handlowo Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. W Europie jedwab wart był majątek.
Do dzisiejszego dnia ręcznie malowany jedwab uważany jest za towar luksusowy i podkreślający indywidualność.

Malowany przeze mnie jedwab jest najwyższej jakości. Należy go prać ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Ze względu na delikatność tkaniny należy go prasować bez użycia opcji parowej
w żelazku. Jedwab nie traci kolorów, nie kurczy się i nie rozciąga. Odpowiednio traktowany będzie służyć przez długie lata.

Ręczne malowanie gwarantuje niepowtarzalność kolorów
i wzorów, które można dobierać i indywidualnie komponować.