Pl Eng Deutsch

O szkle

Obraz na szkle Obraz na szkle

Malarstwo na szkle pojawiło się wraz z rozwojem przemysłu szklarskiego w XVI w. oraz upowszechnieniem wykorzystania w malarstwie farb olejnych. W okresie baroku i rokoka zajmowali się nim bracia zakonni.

W Polsce malarstwo na szkle zaczęło się rozwijać
w XVIII w. na obszarze Dolnego Śląska w pobliżu ówczesnych hut szkła. Popularne było wykorzystywanie obrazów na szkle jako dekoracji chat wiejskich. Często obrazy na szkle zawieszane były pod sufitem i dodawały ciepła, rozświetlając niskie chaty chłopskie. Przedstawiały postacie świętych, którzy mieli chronić domostwa, obejścia i pola przed ogniem, wodą i szarańczą. W drugiej połowie XIX w. technika ta zaczęła być wypierana przez tani oleodruk. Nie była postrzegana w kanonach piękna i zaczynała zanikać.
W Polsce malarstwo ludowe, w tym malarstwo na szkle, zostało upowszechnione i docenione dopiero przez artystów polskiej awangardy na początku XX w.
Po II wojnie światowej zaczęło przeżywać swój renesans.

Malarstwo na szkle w Polsce stanowi ewenement w skali światowej. Jednak ze względu na kruchość materiału do naszych czasów zachowało się niewiele obrazów. Obecnie stanowi oryginalną i koneserską ozdobę cenioną zarówno w kraju jak i na świecie.

Technika malowania obrazów na szkle polega na tzw. odwróconym cyklu, czyli na malowaniu na wewnętrznej powierzchni szyby. Pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów widocznych po stronie oglądającego.

Moje obrazy i przedmioty użytkowe są malowane bezpośrednio na szkle na stronie widocznej od strony oglądającego. Stosuję współczesne farby do szkła, które są trwałe i nie zmywają się wodą. Należy jednak unikać mechanicznego tarcia powierzchni, które może je uszkodzić.